Slnečné cykly sú prirodzené obdobia zmeny aktivity Slnka, ktoré trvajú približne 11 rokov. Každý cyklus sa začína solárnym minimom (keď je najmenej slnečných škvŕn) a končí ďalším solárnym minimom po dosiahnutí maxima aktivity. Momentálne sa nachádzame v Slnečnom cykle 25, ktorý sa začal v decembri 2019 a podľa odhadov by mal trvať do rokov 2030 – 2031.
Pôvod názvu „Slnečný cyklus 25“
Tento cyklus je očíslovaný ako 25. v poradí, pretože systematické sledovanie slnečných škvŕn začalo v roku 1755, keď astronómovia prvýkrát zaznamenali pravidelné cykly slnečnej aktivity. Číslovanie zaviedli vedci v 19. storočí a dnes sa používa v predpovediach NOAA a NASA.
Kedy bude mať Slnečný cyklus 25 maximum?
Podľa najnovších odhadov sa maximum solárnej aktivity očakáva medzi januárom a októbrom 2024. Po tomto období bude aktivita postupne klesať až do solárneho minima okolo rokov 2029 – 2031. Práve v tomto čase dôjde k prechodu na Slnečný cyklus 26.
Môže byť Slnečný cyklus 25 extrémny?
Podľa predpovedí NASA a NOAA je tento cyklus silnejší, ako sa pôvodne predpokladalo, ale stále v rámci historických limitov.
Nie však podľa predpovedí jasnovidcov, ktorý to vidia inak ako sa tu písalo v iných článkoch.
Napriek tomu môže dôjsť dôjde k silným slnečným búrkam, ktoré *zničia* elektrické siete, satelity a GPS navigáciu.
Čo môžeme očakávať?
Zvýšenú aktivitu polárnych žiar – v najbližších rokoch budú polárne žiary viditeľné aj v oblastiach, kde nie sú bežné.
Potenciálne geomagnetické búrky – ak by nastala extrémna erupcia ako v roku 1859 (tzv. Carringtonova udalosť), mohlo by to spôsobiť výpadky elektriny a satelitnej komunikácie.
Koniec cyklu okolo roku 2030 – 2031 – vedci budú sledovať vývoj a postupné oslabovanie slnečných škvŕn, ktoré naznačia prechod do cyklu 26.
Slnečné cykly ovplyvňujú nielen vesmírne misie a technológie na Zemi, ale aj dlhodobé trendy v zemskej atmosfére. Preto je dôležité sledovať ich vývoj a byť pripravený na možné následky silných slnečných erupcií.